Kariyeriniz için faydalı bilgiler

Mülakat Taktikleri

 • 1

  Görüşmeye gideceğiniz firma hakkında her şeyi öğrenmelisiniz.

  Görüşme öncesinde, firma hakkında mümkün olduğunca araştırma yapmaya çalışın. Firmanın faaliyette olduğu sektörler, şirketleri ve markaları, yaklaşık çalışan sayısı ve cirosu gibi temel bilgiler hakkında bilgi sahibi olmanız, ne kadar ilgili ve hazırlıklı olduğunuzu gösterir. Bunun için şirketin kurumsal web sitesini, yıllık raporlarını ya da şirketle ilgili güncel haberlerini inceleyebilirsiniz.

 • 2

  Mülakattan önce pozisyona ne kadar uygun olduğunuzu değerlendirmelisiniz.

  Başvuruda bulunduğunuz pozisyon hakkında bilgi toplamaya çalışın. Mülakat sırasında size, bu pozisyonla neden ilgilendiğiniz ve neden uygun olduğunuzu düşündüğünüz sorulabilir. İş tanımı ve aranan nitelikler size fikir verecektir. Mülakata gitmeden önce kariyerinizi, kişilik özelliklerinizi ve tecrübelerinizi gözden geçirerek pozisyona neden uygun olduğunuzu düşündüğünüzü belirleyin.

 • 3

  Kariyer hedefinizi açıkça ifade etmelisiniz.

  Hemen hemen her mülakatta sorulan bu soruya hazırlıklı olmanız ve net cevaplar vermeniz, kendinizi ifade etmeniz için önem taşır. Sizden, görüşme öncesinde kariyerinize yön verebileceğiniz alanları belirlemiş olmanız beklenecektir. Bu alanlara neden ilgi duyduğunuzu, geçmişte bu alanlarla ilgili neler yaptığınızı (ders, staj, proje vb.) ve gelecekte neler yapmak istediğinizi detaylı bir şekilde açıklamaya gayret gösterin.

 • 4

  Tutarlı olmalısınız.

  Satış temsilcisi pozisyonuna başvuruyorsanız, sizden yüksek ihtimalle masa başından ziyade sahada olmanız beklenecektir. Bu durumda ofis ortamında çalışmayı tercih ettiğinizi söylemek, karşı tarafta bu pozisyona uygun olmadığınız algısı yaratabilir. Finans alanında bir pozisyon için görüşüyorsanız; sayılarla uğraşmayı sevmemeniz karşı tarafta soru işaretlerine yol açacaktır. Söylediklerinizin kariyer hedefiniz ve pozisyonun gereklilikleriyle uyumlu olmasına dikkat edin.

 • 5

  Detaylı cevaplar vermeye özen göstermelisiniz.

  Mülakatı gerçekleştiren yetkili için çoğu zaman 'evet' ve 'hayır' gibi cevaplar yeterli olmayacaktır. Detaylı cevaplar vermeye çalışın. Sizden daha önce karşılaştığınız ve/veya içinde bulunduğunuz bir durumu ya da görevi anlatmanız istenirse, durumu ve sizin bu durumdaki rolünüzü aktardıktan sonra bu durum karşısında ne yaptığınızı detaylıca açıklayın. Son olarak da durumun nasıl sonuçlandığını belirtin.

 • 6

  Aklınıza takılan noktalar varsa belirtmekten çekinmemelisiniz.

  Eğer firmanın ve sizin beklentilerinizin örtüşmediğini düşünüyorsanız bunu belirtebilirsiniz. Unutmayın ki mülakatlarda sadece firmalar adayı değil, adaylar da firmayı tanıyıp pozisyon hakkında detaylı bilgi alır. Pozisyonun iş tanımını, görev ve sorumluluklarını tam olarak anlamadıysanız, karşınızdakinden bunları detaylı olarak anlatmasını rica edin. Bu gibi noktaları son aşamalara gelmeden netleştirmek, hem size hem de mülakatı gerçekleştiren yetkiliye kolaylık sağlayacaktır.

 • 7

  Açık olmalısınız.

  Bir sorunun cevabını hiç bilmiyor veya hatırlamıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda konu ile ilgili net bilginizin olmadığını belirtmek, soruya yanlış veya mantıksız bir cevap vermekten daha iyidir. Eğer soru bir bilgi sorusu ise, cevabını merak ettiğinizi ve mülakattan sonra araştıracağınızı belirtebilirsiniz. Geçmişinizle ilgili bir bilgiyi hatırlamıyorsanız da bu bilgiyi mülakattan sonra iletebileceğinizi belirtebilirsiniz.

 • 8

  Soru sormalısınız.

  Görüşmelerde genellikle daha çok soru soran taraf mülakatı gerçekleştiren yetkilidir. Ancak unutmayın ki, siz de kariyerinize yön vermek, pozisyon ve şirket hakkında bilgi almak için oradasınız. Bu nedenle soru sormaktan çekinmeyin. Örneğin, ileride yurt dışında çalışmayı düşünüyorsanız, yurt dışı çalışma imkanının olup olmadığını açıkça sorabilirsiniz. Doğru zamanda uygun bir dille yönelteceğiniz sorular, verdiğiniz cevaplar kadar etki yaratabilir. Bu fırsatı iyi değerlendirip, yetkiliye şirketin kariyerinize nasıl katkı sağlayacağı, pozisyonun ve şirketin size sunduğu kariyer olanakları, eğitim fırsatları, yurt dışı çalışma imkanı, hatta şirketin yapısı ve işleyişiyle ilgili her türlü soruyu yöneltebilirsiniz.