"Anadolu'yu dünyaya, dünyayı Anadolu'ya bağlayan yıldız" olma vizyonuyla, değerlerimizden aldığımız ilham ile sürdürülebilir başarı için çalışıyoruz.

Anadolu'yu Dünyaya,


Dünyayı Anadolu'ya bağlayan yıldız

1950
Kuruluş
Anadolu Grubu, Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan tarafından 1950'de kuruldu.
Temel Değerlerimiz
19
Ülkede faaliyet
Türkiye, Almanya, Azerbaycan,
Beyaz Rusya, Gürcistan, Hollanda,
Irak, Kazakistan, Kırgızistan,
KKTC, Makedonya, Moldova,
Pakistan, Rusya, Suriye,
Tacikistan, Türkmenistan,
Ukrayna ve Ürdün'de faaliyette bulunuyoruz.
50Bin+

çalışan
4
Yıldır
Türkiye'nin en fazla
kadın yöneticisi bulunan grubu
(Capital Dergisi araştırması
Kasım 2013, 2014, 2015 ve 2016)
9
Farklı sektörde
faaliyet

Bira, Meşrubat, Perakende, Otomotiv, Kırtasiye, Tarım, Enerji, Gayrimenkul, Diğer

'e
80
yakın şirket
2016 sonu
itibarıyla ciromuz
25,6
milyar TL
2016 yılında fiilen Anadolu Grubu şirketlerince Devlete intikali sağlanan vergiler toplamı, 2016 Merkezi Yönetim Gerçekleşmelerinin %1,4'ünü oluşturmaktadır.
BIST Sürdürülebilirlik
Endeksi
Kasım 2016 - Ekim 2017
dönemi şirketlerimiz
80'
den fazla
ülkeye ihracat
Yurt içinde ve
yurt dışında toplam
61
Üretim tesisi
Grup
şirketlerimiz
Uluslararası
iş ortaklarımız
Anadolu'yu Dünyaya, Dünyayı Anadolu'ya bağlayan yıldız
1950
Kuruldu
Anadolu Grubu
Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan tarafından 1950’de kuruldu.
19
Ülkede faaliyet
Türkiye, Almanya, Azerbaycan,
Beyaz Rusya, Gürcistan, Hollanda,
Irak, Kazakistan, Kırgızistan,
KKTC, Makedonya, Moldova,
Pakistan, Rusya, Suriye,
Tacikistan, Türkmenistan,
Ukrayna ve Ürdün'de faaliyette bulunuyoruz.
50
Bin+
çalışan
4
Yıldır
Türkiye'nin en fazla
kadın yöneticisi
bulunan grubu
(Capital Dergisi araştırması -
Kasım 2013, 2014, 2015 ve 2016)
9
Farklı Sektörde
Faaliyet
Bira, Meşrubat, Perakende, Otomotiv,
Kırtasiye, Tarım, Enerji,
Gayrimenkul, Diğer
80 'e
yakın şirket
2016 sonu
itibarıyla ciromuz
25,6
milyar TL
2016 yılında fiilen Anadolu Grubu şirketlerince Devlete intikali sağlanan vergiler toplamı, 2016 Merkezi Yönetim Gerçekleşmelerinin %1,4'ünü oluşturmaktadır.
BIST Sürdürülebilirlik
Endeksi
Kasım 2016 - Ekim 2017
dönemi şirketlerimiz
80'
den fazla
ülkeye ihracat
Yurt içinde ve
yurt dışında toplam
61
Üretim tesisi
Grup
şirketlerimiz
Uluslararası
iş ortaklarımız
Sosyal
Kuruluşlarımız
Anadolu Vakfı
Anadolu Vakfı, 1979’dan bugüne eğitim ve sağlık alanlarında Anadolu insanına hizmet etmeyi kendine ilke edinerek;
81 ilimizde 26.000 öğrenciye burs sağladı, Değerli Öğretmenim projesi ile 25.000'in üzerinde öğretmene “Sosyal Girişimcilik” ve “Proje” eğitimleri verdi.
50’nin üzerinde eğitim kurumu, yurt, spor salonu, hastane ve sağlık ocağı yaptırdı. İhtiyaç sahiplerine, 430 binden fazla bedelsiz sağlık hizmeti sağladı.
Anadolu Sağlık Merkezi
Amerika'nın en önemli sağlık kuruluşlarından
Johns Hopkins Medicine International iş birliği ile 201 yatak kapasiteli ve 22 yataklı kemik iliği nakil ünitesine sahip Anadolu Sağlık Merkezi, 2005 yılından bugüne özellikle Onkoloji ve Kalp Sağlığı konusunda bir referans merkezi olarak hem yurt içinden hem de 66 farklı ülkeden gelen hastalara 30'un üzerinde tercümanla dünya standartlarında sağlık hizmeti veriyor.
Anadolu Efes Spor Kulübü
Türkiye'de basketbolun kitlelere yayılması ve sevilmesinde önemli rol oynayan
Anadolu Efes Spor Kulübü,
Türk basketbolu adına pek çok tarihi başarıya imza atarak “ilklerin takımı” olmayı başardı.
Avrupa kupası kazanan ilk Türk takımı
Koraç Kupası – 1996
NBA'e oyuncu göndermiş ilk Türk kulübü
Türkiye Ligi,
10 Türkiye Kupası,
10 Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu
Bu kulvarların hepsinde en çok kupa kazanan takım.

14.04.2017 tarihli bilgiler çerçevesinde düzenlenmiştir.

İzzet ÖZİLHAN

Kurucu Ortak
Onursal Başkan

“Başarının özü, çok çalışmaktır. Çalışmak,
öyle sanıyorum, benim genlerimde vardı. ” 

Kamil YAZICI

Kurucu Ortak
Onursal Başkan

“Ben üretime tutkuluyum.
Bir kişinin ufacık atölyesi dahi beni sevindirir.
Çalışan insanı daima takdir ederim.” 

Anadolu'dan doğan bir hikaye

Anadolu Grubu 80’e yakın şirketiyle, 19 ülkede, 50.000’den fazla çalışanıyla, bu topraklarda doğmuş, ilerlemiş ve dünyaya açılmış çok uluslu küresel bir Grup

Grubumuzun başarı hikayesi, Kurucularımız ve Onursal Başkanlarımız Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan’ın girişimciliklerini,
“Ortak Akıl”da buluşturması ile başladı.

İki iş adamı, Anadolu topraklarının değerlerinden aldıkları girişimcilik gücüyle 1950 yılında Anadolu Grubu’nu kurdu. Yolculuklarına, azim ve tutkuyla devam etti. Cesurca, doğru zamanda aldıkları doğru kararlar ve büyüyen yatırımlarıyla, Grubumuzun sürdürülebilir büyümesine öncülük etti.

Bugün, Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan’ın belirlediği girişimcilik ilkemiz, halen Grubumuzun yapı taşlarından en önemlisini oluşturuyor.

Kamil Yazıcı’nın “Ben üretime tutkuluyum. Bir kişinin ufacık atölyesi dahi beni sevindirir. Çalışan insanı daima takdir ederim.” ve İzzet Özilhan’ın “Başarının özü, çok çalışmaktır. Çalışmak, öyle sanıyorum, benim genlerimde vardı.” sözlerindeki tutkuyu, üretmenin doğurduğu mutluluğu hissederek değer yaratmayı sürdürüyoruz.

Çalışanlarımızın kariyerlerini, şirketlerimizin büyüme stratejilerinde olduğu gibi planlıyor, geleceğe emin adımlarla, birlikte yürüyoruz.

Anadolu Vakfı

Yardımlaşma duygusu, insanın doğasında vardır. Her toplum yardımlaşma hususunda kendi yaşadığı zamanın sosyal yapısına göre faaliyetlerde bulunur. Yardımlaşmanın teşkilatlandırılmış en ideal şekli ise vakıf olarak karşımıza çıkar.

Amacı, eğitim ve sağlık alanlarında destek vererek Anadolu insanının yanında olmak olan Anadolu Vakfı, 1979 yılında Anadolu Grubu’nun Kurucu ve Onursal Başkanları Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan tarafından kuruldu. Misyonu, eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda toplumsal gelişime katkı sağlamak, yaşam kalitesini yükseltecek farklılıklar yaratmak olan vakfımız, global düzeyde yenilikçi ve öncü uygulamalar ile bölgesinde sosyal etkisi yüksek, sosyal yatırımda kurumsallaşmış bir “Mükemmeliyet Merkezi” olma vizyonu ile hareket ediyor.

Anadolu Vakfı, 37 yıldır 81 ilimizde 26.000’in üzerinde öğrenciye burs sağladı. Mentörlük programı ile gençlerin profesyonel gelişimini desteklemeyi ve kuşaklararası öğrenme deneyimi yaşatmayı hedefliyor. Bu uygulama ile gençler, bireysel ve kariyer gelişimlerine daha iyi yön verebiliyorlar. Amaç ve hedeflerini belirlemek ve bu doğrultuda ihtiyaç duyabilecekleri bilgi, deneyim ve kaynak arayışlarına aynı yollardan geçmiş bir öğrenme ortağıyla birlikte ilerleyerek destek bulabiliyorlar. Uygulanan kişilik envanteri ile kendilerini tanıma, güçlü yönleri ve gelişim alanlarını belirleme fırsatını da yakalayabiliyorlar. Vakfımız, yeni fikirlere açık olmanın ve yeni projeler ortaya çıkarmanın ülkeye katacağı değere olan inançla, gençlere destek olmaya çalışıyor, paylaşarak çoğaltma inancı ile profesyonellerin bilgi ve deneyim aktarımlarını sağlıyor.

Anadolu Vakfı’nın toplumsal kalkınmaya yönelik çalışmalarını, stratejik yaklaşım ve sürdürülebilir yöntemlerle ortaya koyması, beraberinde başarılı sonuçlar da getirdi. “Sosyal Girişimci Gençler”, “Gelişen İstanbul’un Değer Yaratan Kadınları”, İstanbul Kalkınma Ajansı hibe programı çerçevesinde Vakfımızın kazandığı projeler olmanın ötesinde, sosyal girişimciliğin potansiyeline ve proje geliştirme yetkinliğine yapılan bir vurgu niteliğindedir. “Sosyal Girişimci Gençler” ve “Değerli Öğretmenim” projeleri, öğretmen ve öğrencilere, girişimci kimliği ile toplumsal sorunlarda sürdürülebilir çözümler üretme yolu göstermek amacıyla yürütülüyor. Projenin etkin iletişim, sosyal yetkinlik, yönetişim ve modern liderlik gibi alt başlıkları, ana tema altında destekleyici unsurlar olarak yer alıyor.

Anadolu Vakfı, deneyimlerini sektör ile paylaşırken uluslararası deneyimlerden de yararlanmayı bir strateji olarak benimsiyor. Vakfımız, Türkiye’de, TÜSEV (Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı), uluslararası alanda ise EFC (European Foundation Center) ve EVPA (European Venture Philantrophy Association) üyesidir.

Johns Hopkins Medicine ile iş birliği içinde kurulan Anadolu Sağlık Merkezi, Anadolu Vakfı’nın en büyük sosyal yatırımı olarak 11 yıldır faaliyet gösteriyor. Anadolu Vakfı, Anadolu Sağlık Merkezi’nin kuruluşundan 2016 Temmuz ayı sonuna kadar sağlıkta sosyal sorumluluk alanında ihtiyaç sahibi hastalara 105.463 muayene, 8.548 ameliyat ve 23.868 yatış gün hizmeti olmak üzere toplamda 434.523 bedelsiz sağlık hizmeti sağladı. “Sağlıklı Çocuklar Mutlu Yarınlar Projesi” kapsamında 3.366 çocuğun sağlık kontrolleri Anadolu Sağlık Merkezi’nde yapıldı.

Anadolu Vakfı’nın gerçekleştirdiği her etkinlik, başlattığı ve yürüttüğü her proje, hizmete açtığı her kurum, verdiği her burs ve desteklediği her birey daha güzel bir ülkeye, daha güzel bir dünyaya ve daha güzel yarınlara olan inancın bir ifadesidir.

Anadolu Vakfı | Medya galeri

photo
photo
photo
photo
photo
photo

Anadolu Sağlık Merkezi

Grubumuzun bünyesinde hizmet veren Anadolu Sağlık Merkezi, kurulduğu 2005 yılından bugüne hem Türkiye’de hem de yakın coğrafyadaki hastalara nitelikli sağlık hizmeti sunmak için çalışıyor. Anadolu Sağlık Merkezi, “sağlığın merkezi olmak” vizyonuyla temeline, ‘sağlık’ ve ‘insan’ı koyuyor, çalışanlarımıza ve hastalarımıza verdiğimiz değer ile sağlıkta Türkiye’nin lider kuruluşları arasında yer alıyor.

Anadolu Sağlık Merkezi, Johns Hopkins Medicine ile devam eden işbirliğimiz ile dünya standartlarında sağlık hizmeti sunma misyonunu desteklerken, hedefe ulaşmanın güven ortamında kurulan etkin ve yaratıcı ekip çalışması ile mümkün olduğuna inanıyor, çalışma değerlerini de bu doğrultuda oluşturuyor.

Anadolu Sağlık Merkezimiz, sadece çalışanlarımızla değil, ilişki içinde olduğu tüm kurum, kuruluş ve kişilerle hukuk ve ahlak kuralları çerçevesinde çalışıyor, uzun süreli karşılıklı anlayış, dürüstlük ve saygıya dayanan ve iyi niyeti koruyan bir ilişki kurmaya özen gösteriyor.

Anadolu Sağlık Merkezimiz, tüm çalışanlarımızı ailenin birer ferdi olarak görüyor ve çalışanlarımızın memnuniyetlerini önemsiyor. Çalışanlarımıza sunduğu hakları belirlerken de bu değerleri göz önünde bulunduruyor. Bu kapsamda servis ve yemek hizmetlerinden, özel sağlık sigortasına, yabancı dil eğitiminden, sosyal yardımlara, kreş ve lojman desteklerine kadar uzanan birçok imkanı çalışanlarımıza sunuyor.

Anadolu Sağlık Merkezimiz, bireylerdeki yaratıcı potansiyelin kurumun yaratıcı ve yenilikçi gücünü oluşturduğuna inanıyor, potansiyeli açığa çıkartmak için bireysel ve kurumsal eğitimlere verdiği önem ile çalışmalarını sürdürüyor.

Anadolu Sağlık Merkezi | Medya galeri

photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo

Anadolu Efes Spor Kulübü

Anadolu Efes Spor Kulübümüz, kurulduğu günden bugüne takım olmanın gücüne gönülden inanarak, başarmayı toplum için bir tutkuya dönüştürme hedefiyle çalışıyor. 40 yıldır takım ruhunu koruyarak, Avrupa’nın en başarılı basketbolcularıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençleri bir araya getiriyor ve gençlerle omuz omuza, başarıdan başarıya koşuyor.

Anadolu Efes Spor Kulübü, şimdiye kadar Türkiye’de en çok kupa kazanan ve ülkemizi Avrupa’da en çok temsil eden kulüp oldu. Tüm bu başarılarını, sporun eğlence yönüyle iş dünyasının disiplinini birleştirebilmesiyle gerçekleştiriyor. Her zaman ''mutlu takım'' ilkesini benimsiyor. Mutlu bir çalışma ortamının tüm başarıların temeli olduğu bilinciyle mutlu sporcular ve çalışanları basketbola kazandırmak için çalışıyor.

Sportif alanda birçok ilki gerçekleştiren takım olmanın yüklediği sorumlulukla, kurumsal vatandaşlık görevlerini de aksatmadan yerine getiriyor. Bu anlamda Anadolu Efes Spor Kulübü, Grubumuzun spor alanındaki kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına önderlik ediyor. Sosyal sorumluluk projelerine en az şampiyonluklar kadar değer veren Anadolu Efes Spor Kulübü, bu alanda yaptığı çalışmalarla Türk spor dünyasında örnek oluyor.

Kulübümüzün sosyal sorumluluk misyonu:

*Önemli sosyal ve toplumsal konulara dikkat çekmek, farkındalık yaratmak,

*Sosyal sorumluluk projeleriyle spor dünyasına örnek olmak,

*Her alanda sosyal sorumluluk projeleri yaratmaya devam ederek, basketbol heyecanını ve sevgisini yaygınlaştırmaya devam etmek,

*Basketbolun değerleri ile gençleri motive etmek, onlara ilham vermek ve örnek olmak,

*Gençlerimizin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak,

*Sporun pozitif ve birleştirici yönlerini ve gücünü vurgulamak.

Grubumuzun spora verdiği destek, 40 yılı aşkın süredir Anadolu Efes Spor Kulübü ile devam ediyor. Kulübümüzün Türk basketboluna kazandıracağı başarılar için oyuncuların gelişimlerine ve sportif alandaki yatırımlarına aralıksız olarak devam ediyoruz. Basketbolu kitlelere sevdiren takım olan Anadolu Efes Spor Kulübü, her yaştan basketbolsevere kaliteli ve eğlenceli bir basketbol deneyimi yaşatmaya önümüzdeki yıllarda da mutlu sporcuları ve çalışanları ile birlikte devam edecek.

Anadolu Efes Spor Kulübü | Medya galeri

photo
photo
photo
photo